Nechte si poradit s výběrem běžeckých bot. Ať už běháte jen rekreačně nebo závodně, boty představují základ výbavy každého běžce. Kvalitní běžecké boty dokáží ochránit vaše kolena, lýtka, achilovky, chodidla i kotníky před nepříjemným zraněním. Jen s kvalitními botami budete mít radost z desítek, stovek i tisíců naběhaných kilometrů.

Víte, jaké boty si pořídit – jaké jsou pro vás nejvhodnější? Jaké značky běžecké obuvi aktuálně patří mezi špičku na trhu? V tomto článku najdete odpovědi na všechny své otázky. Hledání nejlepších běžeckých bot je velmi subjektivní, jelikož každá noha je originální a každé tak sedí jiné boty.

Výběr boty podle došlapu a tvaru chodidla

nejlepší boty na běhVýběr běžecké boty by mělo nejvíce ovlivnit to, jak chodíte, případně běháte. Doporučujeme vám se v tomto případě obrátit na specialistu v prodejně, který vám s výběrem bot jistě rád poradí. Jestliže si chcete však boty vyzkoušet sami, i to je možné. Stačí, když vytáhnete nějaký starší pár bot a podíváte se, jak jsou boty ošlapané. Pokud je máte ochozené více na vnitřní straně, máte tendence pronovat. Jestliže je podrážka sešlapaná na vnější straně, tak zase supinovat. Ideální jsou samozřejmě rovnoměrně sešlapané boty, které značí neutrální došlap.

Jaké běžecké boty jsou v tomto případě nejlepší? Většina bot zohledňuje, zda trpíte pronací nebo supinací. Obzvlášť pokud pronujete, doporučujeme používat boty s podporou, které udrží vaše chodidlo ve správné poloze. Nejlepší jsou totiž běžecké boty, ve kterých uběhnete pohodlně i 10 nebo 20 kilometrů.

Na silnici nebo do terénu?

Každý běžec by si měl položit základní otázku, a to kde chce běhat, resp. na jakém povrchu. Běžecké boty se totiž dělí do dvou základních typů. Ty první jsou silniční a druhé trailové. Silniční boty by měly mít propracovanější tlumení a noze dávat dostatečnou oporu na tvrdém asfaltu. Jedná se o nejlepší boty pro běhání po asfaltu i po zpevněných cestách. Díky hladké podrážce jsou však nevhodné během zimních měsíců, kdy se vám na namrzlém chodníku mohou opravdu smekat.

Trailové či terénní boty by zase měly zajišťovat stabilitu i v náročném terénu. Tyto boty pevně drží na vašich nohách a dokonale splynou s vaším chodidlem. Jejich podrážka je obvykle více členitá. Jsou ideální na běhání po lese a po nezpevněných cestách či lesních pěšinách. Když v nich vyrazíte na delší běh po silnici, riskujete, že vás z nich budou bolet kolena, kyčle nebo třeba achilovky.

Nejlepší značky běžeckých bot

Mizuno

Mizuno patří mezi přední výrobce běžecké obuvi. Pod touto značkou můžete zakoupit ty nejlepší běžecké boty, se kterými spokojeně naběháte stovky kilometrů. Boty této značky jsou stabilní, dobře odtlumené a také velmi pohodlné.

Asics

Další mezi běžci velmi oblíbenou značkou je značka Asics, která na trh dodává jak tlumené, tak i minimalistické boty pro všechny, kdo si oblíbili přirozený běh naboso. K botám můžete pořídit i stylové ponožky a další běžecké oblečení či vybavení.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>