Pokud vybíráte boty na turistiku, velmi záleží na tom, jaké turistice se chcete věnovat. Chcete chodit pouze na vycházky kolem své rodné vísky? Nebo vás zaujaly vysoké kopce a náročné podmínky, ve kterých se opravdu zapotíte? Turistiku alespoň jednou do roka provozuje každý z nás. Mnoho lidí navíc jezdí na dovolenou do Čech, kde třeba v Krkonoších, Orlických horách nebo na Šumavě poznávají krásy těchto lokalit.

Dokážete si představit každodenní náročné túry v nevhodné nebo ve špatně padnoucí obuvi? Boty na turistiku by proto měli být základní obuví na ven opravdu pro každého, kdo si rád občas zajde na nějakou procházku. Jestliže je nebudete nosit každý den, vydrží vám bez problémů sloužit i několik let.

Vybíráme turistické boty

boty na turistikuVýběr turistických bot rozhodně nepodceňujte. Než si boty zakoupíte, podívejte se například po internetu, z jakých variant vůbec můžete volit. Nejsnazší možností je nechat si poradit ve specializovaném obchodě, který prodává dostatečný sortiment od více výrobců a nebude se tak snažit váš názor na boty ovlivnit. Pro mnoho lidí hraje velkou roli i cena turistických bot. Ta je naštěstí celkem příznivá, jelikož kvalitní boty díky bohaté nabídce prodejců můžete pořídit už s cenou do 1000 Kč.

Do hor nebo na všední procházky?

Při koupi bot zohledněte především podmínky, ve kterých se chcete pohybovat. Jestliže nevyhledáváte náročný terén, vystačíte si s běžnou outdoorovou obuví. Pokud ale máte raději prudké kopce a členitý terén plný kamení, zvolte raději pohorky neboli trekové boty, ve kterých bude vaše noha mnohem pevněji usazené. Takové boty vás ochrání před možným zraněním. V přírodě nejčastěji dochází ke zlomeninám, naraženinám a výronům. S kvalitní obuví se těmto problémům můžete vyhnout a úspěšně zdolávat jeden kopec za druhým.

Na léto nebo na zimu?

I roční období ovlivňuje výběr bot. Zatímco v létě můžeme dát přednost i páskovým sportovním sandálům před uzavřenou obuví, v zimě preferujeme hřejivé pohorky, které nám zajistí dokonalou izolaci od mokra a chladu. Na podzimní a jarní měsíce, které jsou pro turistiku ideální můžete vybírat boty podle pravidel zmíněných výše.

Vždy dbejte na koupi správné velikosti a boty doplňujte vhodnými ponožkami a případně také vložkou, která zajistí lepší izolaci a také ochrání vnitřek boty před poškozením. Pokud mají vybrané boty vložku, která se dá vyjmout, můžete samozřejmě používat i ty bez vložky.

Jak se starat o turistické boty

Turistická obuv je určena do náročných podmínek. Žádnou zvláštní péči však nevyžaduje. Základním doplňkem k těmto botám by měla být impregnace, kterou boty jednoduše nastříkáte a budete mít jistotu, že se do nich nedostane vlhkost. Impregnujte je však opakovaně. Jedině to je spolehlivá ochrana před provlhnutím. Pokud se znečistí, doporučujeme je očistit vodou a hadříkem. S vodou to obzvlášť u kožené obuvi nemusíte přehánět.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>